Ismerős az a nyár eleji érzés, amikor júniusban már hulla fáradtan csak arra gondolsz, hogy nyáron végre pihensz egy kicsit?
Nem akarsz újabb projektet. Nem akarsz esténként protokollokat olvasni. Nem akarsz még egy tanulási tervet, még egy szakmai vállalást, még egy „most aztán tényleg szintet lépek” típusú belső nyomást.
Csak levegőt akarsz.
És ez teljesen rendben van.
Aztán valahol mégis ott motoszkál benned a gondolat, hogy az okosotthon telepítői terveiddel is kezdeni kellene valamit. Januárban talán már megfogadtad. Tavasszal elcsúszott. Júniusra elfáradtál. Nyáron pihennél. Így marad a jól ismert mondat.
Majd szeptemberben.
Majd szeptemberben új lendület lesz. Majd szeptemberben átgondolod, milyen technológiák és rendszerek jöhetnek szóba. Majd szeptemberben megnézed, hogyan lehetne az okosotthon-integrációból stabil, eladható szolgáltatás. Majd szeptemberben végre komolyan foglalkozol vele.
Csakhogy ez nagyon hasonlít az újévi fogadalmak működésére.
Ott is van egy tisztának tűnő dátum. Egy új kezdet. Egy belső ígéret, hogy majd onnantól másképp lesz. Több időd lesz, tisztább fejed, jobb ritmusod, nagyobb fegyelmed.
A valóság viszont ritkán így működik.
Pihenni nem bűn. Sőt, kell. A baj nem azzal van, ha nyáron nem akarsz mindent megtanulni. A baj azzal van, ha közben azt várod, hogy szeptemberben majd magától megjelenik az idő, az energia és a tiszta irány.
De a szeptember nem tiszta lap, csak egy új dátum…
Az emberi agy szereti a tiszta kezdőpontokat. Január első napja, szeptember eleje, hétfő reggel, új naptár, új füzet, új projekt. Mintha egy dátumtól könnyebb lenne másképp működni.
Hengchen Dai, Katherine L. Milkman és Jason Riis közös kutatása szerint a naptári mérföldkövek valóban növelhetik annak esélyét, hogy elinduljunk valamilyen fontos cél felé. Ezt hívják Fresh Start Effectnek.
A gond akkor jön, amikor a friss kezdés érzését összekeverjük a valódi felkészüléssel.
A szeptember nem gyári reset. Nem kapsz új hardvert, több memóriát, plusz órákat vagy tisztább estéket. Ugyanaz a napod marad, ugyanazokkal az ügyfelekkel, ugyanazzal a fáradtsággal, ugyanazzal a naptárral.
Ősszel sokszor még kevesebb a mozgástér. Újraindul a pörgés, beesnek a sürgős munkák, mindenki még idén akar elkészülni valamivel, és hirtelen megint a saját fejlesztésed csúszik hátra.
Ezért veszélyes a „majd szeptemberben kitalálom” mondat.
Nyáron nem kell mindent megtanulnod. De szeptemberben már nem biztos, hogy lesz elég tér tisztán gondolkodni.
Ha benned is ott van a „majd szeptemberben” gondolat, egy rövid orientációs beszélgetés segíthet tisztábban látni az irányt.
Nem kell mindent most azonnal megtanulnod!
A nyaradnak nem kell újabb vizsgaidőszakká válnia.
Nem kell most márkát választanod. Nem kell százezres eszközparkot venned. Nem kell minden protokollt végigolvasnod. Nem kell laborasztalt építened a nappali közepére.
Egy kicsit mégis fel tudsz készülni.
Tisztázhatod, milyen irány érdekel.
Beszélgethetsz valakivel, aki már látott éles projekteket, tipikus hibákat, rossz döntéseket és működő megoldásokat.
Megnézheted, mi illik a meglévő szakmai hátteredhez.
Az okosotthonokban több szakma találkozik.
Ha informatikai oldalról jössz, előnyben vagy a hálózatoknál, az automatizációs logikáknál és hibakeresésnél. Ha villanyszerelőként érkezel, érted a helyszínt, a szerelést, a fizikai rendszereket és az ügyfél valódi környezetét. Ha gépészeti vagy biztonságtechnikai háttérből jössz, pontosan tudod, hogy egy rendszernek nem elég papíron működnie. Nap mint nap megbízhatóan kell tennie a dolgát.
Ez mind értékes alap.
De egyik háttér sem old meg mindent egyedül. Az okosotthon attól összetett, hogy a hálózat, a villamos rendszer, a gépészet, az árnyékolás, a világítás, az érzékelők, a vezérlések és az ügyfélkomfort egyetlen működő rendszerré áll össze.
Az ügyfél közben nem szakágakban gondolkodik.
Ő csak azt látja, hogy a ház úgy működik-e, ahogy megígérték neki.
Ahogy ebben az Okosotthon Guru Műhelye podcastünkben is beszéltünk róla, „ha nincs rend a ház körül, akkor teljesen mindegy, hogy mit pakolunk a tetejére, az csak fel fogja nagyítani a korábbi állapotot. Ha káosz volt, akkor a káoszt automatizáljuk, vagy éppen digitalizáljuk.”
Ezért nem elég mindenre „csak úgy” rátenni egy appot. Az okosotthon-integráció stabil, átgondolt, hosszú távon működő rendszerépítést igényel egy nagyon is valós fizikai környezetben.
A Wi-Fi-s izzó még nem rendszerintegráció
Egy appból felkapcsolt wifis izzó jó belépőélmény. Arra tökéletes, hogy valaki megérezze, milyen kényelmes tud lenni az automatizálás.
De ettől még nem beszélünk rendszerintegrációról.
Az európai okosotthon-piac növekszik, a Statista piaci jelentései is ezt mutatják. A lehetőség mögött viszont nem kütyüzés áll, hanem komoly rendszerintegrátori, informatikai és mérnöki munka.
A valódi kihívás ott kezdődik, amikor össze kell hangolni a különböző rendszereket érzékelőkkel, árnyékolással, világítással, jelenlétérzékeléssel és energiaoptimalizálással.
Itt már kevés annyi, hogy „a hálózat megy”. A rendszernek akkor is működnie kell, ha frissül egy firmware, változik egy routerbeállítás, leáll egy gateway, gyenge a lefedettség, vagy az ügyfél olyan működést vár el, amit az elején senki nem fogalmazott meg pontosan. És ahogy bővülnek a lehetőségek, ez egyre nagyobb kihívást fog jelenteni.
Az EU épületenergetikai irányelvei és a Smart Readiness Indicator keretrendszere is abba az irányba mutatnak, hogy az épületektől egyre inkább okos, energiahatékony működést várunk. A piac már nem csak kényelmi funkciókról szól, hanem gépészettel integrált, mérhető megtakarításról is.
Ez jó hír, mert valódi üzleti lehetőség van benne.
Nem kell nyáron kész rendszerintegrátorrá válnod, de érdemes a legfontosabbakat végiggondolnod. Miért akarsz belevágni? Mi érdekel pontosan? Mi az, amit már tudsz? Miben van tapasztalatod? Miben kell fejlődnöd?
Ha ezekre legalább nagyjából van válaszod, egészen máshogy ülsz be egy őszi képzésre. Nem mindent egyszerre akarsz majd megérteni, hanem tudod, mire figyelj jobban, hol kell kérdezned, és melyik terület kapcsolódik leginkább a saját munkádhoz.
Ez nem nagy nyári vállalás. Inkább egy józan előkészítés, hogy szeptemberben ne teljesen nulláról indulj.
Tedd meg a nulladik lépést még ezen a nyáron!
Kérj egy teljesen kötetlen és ingyenes orientációs konzultációt!
Nézzük meg együtt, melyik irány illik a hátteredhez, hol vannak a vakfoltjaid, és milyen első lépéssel érdemes kezdened. Így ősszel már nem nulláról kapkodsz, hanem tiszta iránnyal indulsz.
👉 Még csak nézelődsz? Csatlakozz a szakmai közösséghez!
Iratkozz fel a hírlevelünkre és csatlakozz zárt Discord közösségünkhöz. Ha pedig személyesen beszélgetnél, várunk a SmartHomeBeach-en!
