Érdekel az okosotthonok világa?

Szívesen tanulnál tőlünk? Nézd meg weboldalunkat is!

Miért NE vegyél „okosotthon eszközöket” karácsonyra!

Szembe jött velem ez az Origo Techbázis cikk „Tech ajándékötletek karácsonyra” címmel és rögtön blogbejegyzés írására sarkallt.

Szóval miért is ne vegyél „okos otthon eszközöket” geek vagy gamer ismerősödnek, vagy legalább is mi az amit kerülj el és mi az, amit kellő mérlegelés után akár meg is vehetsz?

Rengeteg okosotthon eszköztől roskadoznak a legtöbb fogyasztói elektronikai cikkeket forgalmazó áruház (remélem érhető, a „consumer electronic store”-ra gondoltam, de ha nem teljesen világos, akkor a Mediamarkt vagy az Euronics típusú boltokra gondoltam) polcain és nem könnyű a választás akkor sem, ha magunknak szeretnénk ilyen eszközt vásárolni, nem hogy ismerősünknek.

Kiindulásként le szeretném szögezni, hogy egy jól kialakított okosotthon a bennük lakók igényei alapján kerül kialakításra, így okosotthon eszközöket ajándékozni kicsit olyan, mintha csempét szeretnénk vásárolni az épülő házuk fürdőszobájába. Nem lehetetlen vállalkozás, de ha jól szeretnénk csinálni és nem az újabb zokni vagy pipere összeállítás megvásárlását szeretnénk megúszni, akkor nem jó az „ez volt akciós, jó lesz ez” hozzáállás.

Mit ne?

Starter Kit”-et ne!: Okosotthon eszközből az „összeállítás” nem lesz jó választás, ha csak nem közvetlen kérésnek teszünk vele eleget. A legtöbb készlet olyan mint a kóstoló: valamiből nincs benne elég, a másik meg nem kellett senkinek. Az is előfordulhat, hogy az adott készlet egyes elemei már megvannak vagy nem működik együtt a meglevő rendszerrel. Ezért komolyabb összeget ilyenért ne fizessünk, inkább kérjünk segítséget az áruházban vagy a webshopban és válogassuk úgy össze az eszközöket, hogy azok tényleg örömet hozzanak.

Fűtés vezérlést ne!: A fűtés vezérlése egy lépéssel bonyolultabb kérdés annál, hogy lekapjunk egyet a polcról és beállítsunk vele karácsonykor. A cikkben emlegetett „Tado X starter kit” – ami egyébként tényleg jó eszköz – rögtön három verzióban is létezik:

  • Radiátor szelep vezérlős verzió: Ahol távfűtés és radiátor van, ott elég csak a radiátorok szelepeit „tekergetni”, így oda ez a szett tökéletes. Ha még nincs valamilyen megoldás felszerelve.
  • Vezetékes termosztátos verzió: Ahol egy régi, falra szerelt, elemes termosztát szabályozza a fűtést. (Erről titokban meggyőződni egy villám látogatás alkalmával nem egyszerű dolog) Kompatibilis az Apple, a Google és az Amazon „kapcsolódó otthon” családjával is.
  • Vezeték nélküli termosztátos verzió: Ha rádiós termosztát van a lakásban, akkor ez lesz a jó választás.

Látszik, hogy nem is olyan egyszerű választani a megfelelő csomagok közül.

Akkor mit lehet?

Ha nincs kívánságlista náluk és mégis okosotthon eszközt szeretnénk ajándékozni, akkor ezekkel nem véthetünk túl nagyot:

  • Matter minősített okos dugalj: Nem kell hozzá villanyt szerelni, rögtön használható, magunkal vihető, ráadásul a legtöbb fogyasztást is mér. Itt van rögtön egy fehér és egy fekete színű a Shelly-től. Mindenbe is integrálható.
  • Matter minősített villanykörte: Szintén gyorsan használható, ha megfelelő fényerősséggel rendelkezőt választunk, akkor sima fehér, színhőmérséklet szabályozható sőt színes is akad belőle.
  • Hangasszisztensek másnéven okos hangszórók: Itt ha komolyan gondoljuk, akkor olyan terméket kell választanunk, ami akár eszközöket is képes vezérelni Matter szabványon keresztül. Itt egyéni ízlés (és meglevő telefon márkája) dönt arról, hogy mi a favorizált irány: Apple Homepod Mini, Google Nest Hub 2 (fekete és fehér színben), Amazon Echo (nem a dot!)

És ha biztosra akarok menni?

Ha biztosra szeretnénk menni, akkor érdemes olyan ajándékot venni, amit később kamatoztatni is tud. Igen, a tudásra gondoltam. Rögtön ajánlok is három olyan „tanulni valót”, amivel azonnal egy tudáshalom omlik a megajándékozottra:

Használd a 2024XMAS kupon kódot a fentiekre, és 15% kedvezményt kapsz.

——

Ha szeretnél hasonló gondolkodású okosotthon rajongókkal és szakemberekkel beszélgetni, csatlakozz a Discord csatornánkhoz vagy kövesd a LinkedIn profilomat. Ha szeretnél mélyebben elmerülni az okosotthonok világában, első lépésben vegyél részt az okosotthon kihívásban vagy legyél te is „Okosotthon Kalandor”. Ha készen állsz arra, hogy te is okosotthon telepítő legyél, foglalj időpontot egy ingyenes 45 perces konzultációra.