Ki kopog? – videó kaputelefon a lakásunk őre

A magyarországi társasházakban több, mint 30 éve létezik kaputelefon, az elmúlt 10 évben épült társasházaknál pedig a videó kaputelefon is elterjedt.Magánházas környezetben csak az utóbbi években jelentek meg tömegesen a videó kaputelefonok, amelyeket a mai bejegyzésünkben vizsgálunk meg.

Hétfőn reggel 7 óra után érkezik a szöveges üzenet a telefonomra: “A mai napon 8-16 óra között csomagot kézbesítünk az Ön számára.” A futár meg is érkezik 11:38 perckor, de hiába csönget, nem talál senkit otthon, így egy szelvényt dob be a postaládába.
Ismerős a szituáció, ugye? Pedig csak tudni kellene róla, ha a futár megérkezik és beengedni a kapun, hogy tegye le a csomagot a szélfogóba és mindezt esetleg egy kamerán végig követni.

A videó kaputelefon rendszerek ezt a megoldást is kínálják, számos más hasznos funkcióval együtt. Na de milyet válasszunk?

A videó kaputelefonok típusai

Akár van a kapu és az otthonunk között adat továbbítására alkalmas érpár, akár nincs, lehetőségünk van videó kaputelefont használni.
Ha van adatkábel, akkor a kábelen történhet az adattovábbítás a beltéri egységek felé, illetve biztosíthatja a kaputelefon kültéri fejegységének áramellátását.
Ha nincs ilyen kábel, akkor az áramellátásról külön gondoskodnunk, a kapu mozgatásához használt áram jó vételi pont lehet.

A vezetékes rendszerek esetében 2, 3 vagy 4 vezetékes megoldások (Mint a Legrand Bticino Classe 100 és 300-as videó kaputelefonjai) illetve az ethernet-es megoldások (UTP) terjedtek el. A kültéri egység közvetlenül kapcsolódik a beltéri egységhez, amihez további beltéri egységeket is kapcsolhatunk, azokat akár intercom-ként használva. A beltéri egység csatlakozik a Wifi hálózathoz és ennek segítségével biztosíja, hogy a távolból is  válaszolni tudjunk a kapu előtt állónak, illetve be is engedhessük a kertkapun és felkapcsolhatjuk a kerti kísérőfényt is.

A belső kijelzők különböző méretben és színben kaphatóak, így otthonunkba kompromisszumok nélkül választhatunk.

A vezeték nélküli megoldások, mint például a Legrand Netatmo Doorbell, nem rendelkeznek dedikált kijelzővel. Közvetlenül kapcsolódnak a kültéri egységek a wifi hálózatra és a telefonunkon jeleznek, ha valaki csönget a kapu előtt, de azt is jelzi, ha egy személy áll a kapu előtt, még ha nem is csöngetett be. 

Lehetőség van a meglévő “buta csengőnket” rákötni erre a rendszerre, így ez a funkció is megmarad és élvezhetjük az okos videó kaputelefon nyújtotta előnyöket is.

A Netatmo Doorbell ezen felül képes az általunk használt hangasszisztens hangszóróján is jelezni, ha valaki csöngetett, hiszen az Apple , az Amazon és a Google okos hangszórójával is működik.

A bejegyzés a Legrand Partnerklubban jelent meg először. A cikk elkészültét a Legrand támogatta.